Spolupráce Čechů a Srbů

Česko-srbská spolupráce

Languages

česky srpski english

[REGISTRACE:]

Registrujte se zdarma a získejte všechny výhody systému.

PŘIHLÁŠENÍ:

Vyhledávání

Objednejte si :

newsletterobjednat
hlavní partneři
Co je nového...
- 13.02.2018 -
Veletrhy a výstavy
Kalendář pro rok 2018
- 04.09.2017 -
Privatizace
Veřejná výzva - farmaceutická firma Galenika
- 25.05.2017 -
Česko-srbská spolupráce
Cena Františka Zacha
- 13.06.2014 -
Podnikání v Republice Srbsko 2014
Publikace
- 07.03.2014 -
Krajané na Balkáně Krajané v Srbsku
- 07.03.2014 -
Krajané na Balkáně Krajané v Chorvatsku
Počasí Kurzovní lístek Dokumenty ke stažení Linky Mapy
domovská stránkanapište nám
08.07. 2020POČASÍ€ = KURZY

Čeští a srbští speleologové


Spolupráce českých a srbských organizací na výzkumu krasových jevů

(
Dotace z rozpočtu JMK)

 

Naše spolupráce se srbskými jeskyňáři začala po návrhu,  který  přišel  ze strany Jihomoravského  kraje. Nejprve  jsme v únoru  roku  2006  vyslali člena  naší skupiny Filipa Doležala do Kragujevace a Valjeva, kde se setkal se  členy speleologické skupiny „Vladimír Mandič – Manda“ a domluvil budoucí spolupráci.

Srbové po vyřízení víz přijeli 19. 4. 2006 v počtu 7 lidí. Byl pro ně připravený bohatý program. Nejprve strávili 2 dny v Brně a poté se přesunuli do Moravského krasu. Víkend  strávili  na  tradiční  celorepublikové akci SPELEOFÓRUM 2006, kterou letos pořádala naše skupina Tartaros.

Zde měli zdařilou prezentaci práce svojí skupiny v Srbsku a  Černé Hoře. Během Speleofóra a zbývajících dní Srbové navštívili všechny 4 veřejně přístupné jeskyně Moravského Krasu a 16 nepřístupných  jeskyní. Mohli se seznámit s přírodou, kulturními památkami a také výzkumem v jeskynních systémech. Celá akce trvala 9 dní, Srbové odjeli 27.4.2006.

Další výměna v rámci spolupráce byla návštěva našich jeskyňářů ve Valjevském krasu v Srbsku. 8.7.2006 odjela 16-ti členná výprava, ve které byli 3 speleopotápěči, 2 geologové a další specialisté z jiných oborů. Většinou jsme bydleli na lesnické chatě spolu se srbskými jeskyňáři, kteří nás vzali na mnoho exkurzí do podzemí i na povrchu.

Potápěči zkoušeli proniknout za sifon v 200m hluboké propasti „Dragov ponor“. Společně jsme pokračovali ve výzkumech v jeskyni „Simina  jama“ a  exkurzně  jsme  mimo  jiné  navštívili  jeskyně „Lenčina“ a „Petnička“. Někteří z nás jeli na povrchovou exkurzi také do  Černé Hory,  kde bychom se Srby v budoucnu rádi na výzkumu pracovali. Tato expedice skončila 16.7.2006 návratem do ČR.

Další plánovanou akcí byla srbská návštěva při pokusu vyčerpání sifonu v jeskyni „Starý Lopač“ v Moravském Krasu v termínu 1. – 9. září 2006. Bohužel se Srbům nepodařilo vyřídit tranzitní víza přes Maďarsko a nepřijeli.

Zatím poslední akce byla naše návštěva Srbska. V počtu 6 účastníků jsme navštívili jeskyně v okolí Valjeva a Užice, a to v termínu 19. – 25. 11. 2006.

Srbové nám ukázali jeskyně „Plandiště“, „Dragov ponor“, „Kovačeciča“, „Stopiča“ a „Potpečka Pečina“. Také jsme se domluvili na dalším rozvoji naší spolupráce do budoucna s možností společného výzkumu jak v Srbsku tak v Černé Hoře.

KDYŽ HODNOTÍME UPLYNULÝ ROK VZÁJEMNÉ ČESKO-SRBSKÉ SPOLUPRÁCE, JSME VELMI SPOKOJENI.

PODAŘILO SE NÁM NAVÁZAT NOVÉ KONTAKTY V ZEMI, KDE JSME DOSUD NEMĚLI ŽÁDNÉ ZKUŠENOSTI, POZNAT DALŠÍ AMATÉRSKÉ ZÁJEMCE O SPELEOLOGII A V NEPOSLEDNÍ ŘADĚ SI VYMĚNIT VZÁJEMNÉ POZNATKY.

NAŠE SPOLUPRÁCE SE JISTĚ BUDE DÁLE VYVÍJET, PROTO VELMI DĚKUJEME JIHOMORAVSKÉMU KRAJI ZA INVENCI A DOTAČNÍ PODPORU!