Nabídněte a prezentujte potenciál Vašeho města nebo regionu

Navštivte a poznejte krásy Srbska a České republiky

Turistické informace a zajímavosti pro cestovatele

Languages

česky srpski english

[REGISTRACE:]

Registrujte se zdarma a získejte všechny výhody systému.

PŘIHLÁŠENÍ:

Vyhledávání

Objednejte si :

newsletterobjednat
hlavní partneři
Co je nového...
- 13.02.2018 -
Veletrhy a výstavy
Kalendář pro rok 2018
- 04.09.2017 -
Privatizace
Veřejná výzva - farmaceutická firma Galenika
- 25.05.2017 -
Česko-srbská spolupráce
Cena Františka Zacha
- 13.06.2014 -
Podnikání v Republice Srbsko 2014
Publikace
- 07.03.2014 -
Krajané na Balkáně Krajané v Srbsku
- 07.03.2014 -
Krajané na Balkáně Krajané v Chorvatsku
Počasí Kurzovní lístek Dokumenty ke stažení Linky Mapy
domovská stránkanapište nám
18.02. 2020POČASÍ€ = KURZY

Valašské Meziříčí

Spolupráce s městem Sevlievo

S bulharským městem Sevlievo má Valašské Meziříčí uzavřenu smlouvu o spolupráci od roku 2005.

Město Sevlievo leží v centrálním Bulharsku, 178 kilometrů od hlavního města Sofie a 283 kilometry od černomořského přístavu Varny. Průměrná nadmořská výška činí zhruba 200 metrů, nedaleko se ale vypínají dvoutisícové vrcholy pohoří Stara Planina. Před městem se stékají řeky Rosica a Vidima, které společně naplňují jednu z největších bulharských přehrad Alexander Stambolijski.

Město bylo založeno v 10. století. Dnes v něm žije 25 200 lidí, dalších 19 tisíc obývá přilehlý mikroregion. K významným pamětihodnostem patří archeologické muzeum ve středověké pevnosti Hotalič a klášter Botoševski. Ze širšího okolí připomeňme město Veliko Tarnovo, proslulé rozlehlým hradem, a Gabrovo –  světovou metropolí humoru.

Sevlievo je městem prudce se rozvíjejícího průmyslu. Americká firma Vidima tady vyrábí sanitární techniku, švédská ABB energetické agregáty a místní Rosica jakostní trikotáž. Město provází pověst centra motocyklového sportu, symbolizovaného zdejší proslulou motokrosovou dráhou.


Přehled spolupráce

»Plán na rok 2012
»Družební aktivity v roce 2011
»Družební aktivity v roce 2010
»Družební aktivity v roce 2009
»Družební aktivity v roce 2008


Plán na rok 2012

1) Bulharský Nový rok (leden 2012)
Bulharské vánoční a novoroční zvyky - organizuje Klub přátel Sevlieva.

2) Účast oficiální delegace z Valašského Meziříčí v partnerském městě Sevlievo (1.pololetí 2012)

3) Twinning projekt s městem Sevlievo
Víceletý projekt financovaný z operačního programu bulharského Ministerstva pro místní rozvoj. Žadatelem je město Sevlievo. Jde o zavádění dobrých praxí v oblastech oboustranného zájmu

4) Účast oficiální delegace města Sevlievo na akci Babí léto 2012 ve Valašském Meziříčí (září 2012)


Družební aktivity v roce 2011

1) Bulharský Nový rok (leden 2011)
Bulharské vánoční a novoroční zvyky - organizuje Klub přátel Sevlieva.

2) Účast oficiální delegace z Valašského Meziříčí v partnerském městě Sevlievo (březen 2011)

3) Výstava sklářské školy v Sevlievu (březen 2011)
Výstava skla studentů a pedagogů SUPŠS Valašské Meziříčí v bulharském městě Sevlievo.

4) Twinning projekt s městem Sevlievo 
Víceletý projekt financovaný z  operačního programu bulharského Ministerstva pro místní rozvoj. Žadatelem je město Sevlievo. Jde o zavádění dobrých praxí v oblastech oboustranného zájmu

5) Účast oficiální delegace města Sevlievo na akci Dny města 2011 ve Valašském Meziříčí (září 2011)


Družební aktivity v roce 2010

1) Bulharský Nový rok (leden 2010)
Bulharské vánoční a novoroční zvyky - organizuje Klub přátel Sevlieva.

2) Návštěva oficiální delegace z Valašského Meziříčí v partnerském městě Sevlievo u příležitosti akce ….. (duben/květen 2010)

3) Výstava fotografií u příležitosti návštěvy oficiální delegace z Valašského Meziříčí v partnerském městě Sevlievo u příležitosti akce …. (duben/květen 2010)
Cílem je představit Valašské Meziříčí jako družební město, jeho historii i současnost, zároveň ho představit jako srdce Valašska, důležité turistické destinace. Fotografie by dodal renomovaný fotograf (Knápek) nebo by byly použity z archivu města, mikroregionu a sdružení Beskydy- valašsko. Byly by vytištěny v jednotném formátu a zapaspartovány. Bulharská strana by zajistila adekvátní prostor, například předsálí v domě kultury.

4) Výměna úředníků (termín bude upřesněn)
Jednalo by se o reciproční týdenní stáž jednoho úředníka (projektového manažera) v Sevlievu a jednoho ve Valašském Meziříčí.

5) Účast oficiální delegace města Sevlievo na akci Babí léto 2010 ve Valašském Meziříčí (září 2010)

6) Výstava fotografií ve Valašském Meziříčí (září 2010)
Záměrem je představit Sevlievo jako družební město, jeho historii i současnost, zároveň ho představit jako centrum regionu, který je důležitou turistickou destinací. Slavnostní zasedání Klubu přátel Sevlieva za účasti velvyslance Bulharské republiky.

7) Twinning projekt s městem Sevlievo
Víceletý projekt financovaný z  operačního programu bulharského Ministerstva pro místní rozvoj. Žadatelem je město Sevlievo. Jde o zavádění dobrých praxí v oblastech oboustranného zájmu.

8) Další propagace města Sevlievo ve Valašském Meziříčí (září 2010)
Celostránkový článek ve Zpravodaji- jaro/léto 2010 (Mgr. Koltcheva) A4 celobarevný leták do Zpravodaje a na www stránky - září 2010 - před vernisáží výstavy o městu Sevlievu ve Valašském Meziříčí.


Družební aktivity v roce 2009

1) Mezinárodní environmentální konference partnerských měst ValMez 09 (září 2009)

Tisková zpráva: Partnerská města jednala o ekologii (18. 09. 2009)
Nakládání s odpady a využití obnovitelných zdrojů energie bylo v popředí zájmu účastníků mezinárodní environmentální konference, která dnes vyvrcholila na zdejší radnici. Zatímco včera zástupci Valašského Meziříčí a tří zahraničních partnerských měst absolvovali tematické workshopy, dnes zhlédli několik prezentací.

„Byla to zajímavá výměna zkušeností, každé partnerské město má ostatním co nabídnout,“ zhodnotil přínos konference tajemník hostitelské radnice Josef Matocha. „Kupříkladu Sevlievo se může pochlubit nejmodernější skládkou odpadu v Bulharsku, srbský Čačak má zkušenosti se zpracováním ekologického akčního plánu."

Valašské Meziříčí prezentovalo projekty Čistá řeka Bečva, využití obnovitelných zdrojů energie a cyklostezku Bečva – všechny spolufinancované z evropských fondů. „S jejich podporou jsme také my vybudovali moderní skládku komunálního, průmyslového a nebezpečného odpadu,“ připomněl hlavní expert v oblasti ekologie na sevlievské radnici Atanas Balaurov.

Tamní skládka byla postavena ve dvou etapách mezi lety 2000 až 2006. Při kapacitě 1,6 milionu tun by Sevlievu a dvěma sousedním městům měla sloužit 25 let. Její výstavba přišla na 17,35 milionu eur. Evropské dotace pokryly přibližně 70 procent nákladů, zbytek zaplatily stát a radnice.
Webová stránka k 
Mezinárodní environmentální konferenci
(Mgr. Josef Beneš, tiskový mluvčí Měú Valašské Meziříčí)

2) Výstava valašskomeziříčské sklářské školy v Nové galerii v Sevlievu (září 2009)
Představení sklářské školy v partnerském městě s možností další spolupráce v oblasti kultury a umění. V rámci této akce došlo také k založení Klubu přátel Valašského Meziříčí a České republiky za účasti českého velvyslance v Bulharsku a oficiální delegace z města Valašské Meziříčí.

3) Výměna úředníků (září 2009)
V září 2009 se pracovníci regionálního rozvoje zúčastnili reciproční výměny v bulharském Sevlievu. Předmětem výměny bylo zahájení prací na společném projektu (Comenius) a rovněž výměna zkušeností při vyplňování jednotlivých společných částí projektů (výklad termínů – specifické cíle, aktivity projektu, harmonogram projektu apod.).

4) Bulharský Nový rok (leden 2009)
Setkání členů klubu u příležitosti oslav příchodu bulharského Nového roku, představení bulharských tradic.


Družební aktivity v roce 2008

1) Založení klubu přátel Bulharska a Sevlieva (září 2008)
První český Klub přátel Bulharska vznikl ve Valašském Meziříčí dne 12.9.2008. Prvním čestným členem se stal bulharský velvyslanec Marin Jovčevski. Čestnými členy se stali také poslanci PS PČR-členové Meziparlamentní skupiny ČR-Bulharsko Josef Smýkal a František Novosad. Přihlášku do Klubu vyplnilo na ustavujícím setkání v místním M-klubu okolo 30 lidí. Neformální sdružení si klade za cíl popularizovat a propagovat Sevlievo jako partnera Valašského Meziříčí a s ním i celé Bulharsko. Hodlá rovněž informovat o společenském a kulturním dění v obou zemích, pracovat s dětmi a mládeží a spolupracovat s neziskovým sektorem.

2) Výměna úředníků
V červenci 2008 proběhla výměna pracovníků oddělení regionálního rozvoje z města Sevlievo ve městě Valašské Meziříčí. Bulharským pracovníkům byly představeny úspěšné projekty spolufinancované z evropských zdrojů.

3) Festival bulharských animovaných filmů ve Valašském Meziříčí
Ve valašskomeziříčském M-Klubu se uskutečnilo promítání bulharských animovaných filmů za účasti oficiální delegace z partnerského města Sevlievo v čele se starostou města panem Yordanem Stoykovem.