Nabídněte a prezentujte potenciál Vašeho města nebo regionu

Navštivte a poznejte krásy Srbska a České republiky

Turistické informace a zajímavosti pro cestovatele

Languages

česky srpski english

[REGISTRACE:]

Registrujte se zdarma a získejte všechny výhody systému.

PŘIHLÁŠENÍ:

Vyhledávání

Objednejte si :

newsletterobjednat
hlavní partneři
Co je nového...
- 13.02.2018 -
Veletrhy a výstavy
Kalendář pro rok 2018
- 04.09.2017 -
Privatizace
Veřejná výzva - farmaceutická firma Galenika
- 25.05.2017 -
Česko-srbská spolupráce
Cena Františka Zacha
- 13.06.2014 -
Podnikání v Republice Srbsko 2014
Publikace
- 07.03.2014 -
Krajané na Balkáně Krajané v Srbsku
- 07.03.2014 -
Krajané na Balkáně Krajané v Chorvatsku
Počasí Kurzovní lístek Dokumenty ke stažení Linky Mapy
domovská stránkanapište nám
22.02. 2020POČASÍ€ = KURZY

Brno

SEZNAM TÉMAT

Kontakty
Mapa

Obecné informace

Brno je druhým největším městem České republiky a zároveň představuje centrum Moravy. Město Brno má celkem 387189 obyvatel.

Rozprostírá se na okraji Moravské brány, kudy po staletí vedly cesty spojující severní a jižní evropské civilizace. Brno se rozkládá v malebném kraji, ze tří stran je obklopeno zalesněnými kopci, na jih přechází v rozsáhlou jihomoravskou nížinu. Ze severu je město chráněno výběžky Drahanské a Českomoravské vrchoviny. Město leží v kotlině na řece Svratce a Svitavě v nadmořské výšce 190 - 425 m na ploše 230 km2. Ve směru od východu na západ je Brno dlouhé 21,5 km. Tok řeky Svratky je v Brně dlouhý asi 29 km a na severozápadě města vytváří významnou rekreační nádrž - Brněnskou přehradu. Řeka Svitava protéká Brnem v délce přibližně 13 km.

Brno je město historie i kultury. Pozoruhodné je nepřetržité osídlení brněnské kotliny od pravěku po dnešek. Významné archeologické nálezy z okolí jsou soustředěny do unikátního muzea prehistorie, pavilonu Anthropos, kromě jiného zde můžete vidět i vycpaného mamuta.

Brno má dlouholetou průmyslovou tradici, mající své začátky již ve druhé polovině 17. století. Kvalitní průmyslová základna ve městě a v blízkém okolí nabízí široké možnosti kooperace.

Sektorem s vysokým potenciálem růstu je elektrotechnická výroba. Zvýšená míra zahraničních investic do tohoto odvětví v rámci brněnské aglomerace dala vzniknout významné územní koncentraci elektrotechnických firem. Ve městě Brně se jedná především o investice firem ABB EJF, IBM Global Services Delivery Center CR, Honeywell, Siemens, Invensys Controls, Silicon Graphics, Control Techniques a další, z nichž některé provozují svou činnost v areálu Českého technologického parku Brno.

V Brně se nachází dvě významné rozvojové zóny - Černovická terasa (typ geenfield o rozloze 179 ha) a Český technologický park (rozloha 60 ha). Připravuje se další městská rozvojová zóna "Jižní centrum". Dále je zde k využití řada menších lokalit typu brownfield a greenfield.

Brno je tradičním centrem mezinárodního obchodu. Brněnské veletrhy každoročně pořádají kolem padesáti specializovaných výstav a veletrhů, převážně s mezinárodní účastí.

Brno je druhým největším centrem vzdělání v České republice. V současné době je v Brně 6 vysokých škol s 28 fakultami, na kterých studuje formou řádného denního studia cca 56 000 studentů. Formou řádného studia při zaměstnání nebo formou studia postgraduálního studuje dalších cca 5 000 studentů.