Nabídněte a prezentujte potenciál Vašeho města nebo regionu

Navštivte a poznejte krásy Srbska a České republiky

Turistické informace a zajímavosti pro cestovatele

Languages

česky srpski english

[REGISTRACE:]

Registrujte se zdarma a získejte všechny výhody systému.

PŘIHLÁŠENÍ:

Vyhledávání

Objednejte si :

newsletterobjednat
hlavní partneři
Co je nového...
- 13.02.2018 -
Veletrhy a výstavy
Kalendář pro rok 2018
- 04.09.2017 -
Privatizace
Veřejná výzva - farmaceutická firma Galenika
- 25.05.2017 -
Česko-srbská spolupráce
Cena Františka Zacha
- 13.06.2014 -
Podnikání v Republice Srbsko 2014
Publikace
- 07.03.2014 -
Krajané na Balkáně Krajané v Srbsku
- 07.03.2014 -
Krajané na Balkáně Krajané v Chorvatsku
Počasí Kurzovní lístek Dokumenty ke stažení Linky Mapy
domovská stránkanapište nám
20.02. 2020POČASÍ€ = KURZY

Hlavní město Praha

SEZNAM TÉMAT

Kontakty
Mapa

SEZNAM MĚST

Základní informace


Kraj Hlavní město Praha
má rozlohou 496 km2. Má zvláštní postavení mezi ostatními kraji ČR. Je hlavním a největším městem republiky a zároveň regionem. Vnitřně se Praha člení na 57 městských částí, které jsou spojeny do 22 správních obvodů. Žije zde 1 190 000 obyvatel a mnoho jich denně přijíždí za prací a studiem z okolí Prahy, resp. ze Středočeského kraje.

Praha leží v centru České kotliny a rozkládá se po obou březích Vltavy. Osídlení zde bylo již před příchodem Slovanů a Praha patří mezi nejstarší evropská města. Praha má vedle dominující administrativní funkce (sídlo prezidenta, vlády, ministerstev, zastupitelských úřadů aj.) také funkci největšího střediska služeb v ČR-banky, pojišťovny, burza, obchodní společnosti a mezinárodní a zahraniční firmy. Je zde také převážná většina vysokých škol, z nichž Univerzita Karlova je nejstarší ve střední Evropě. Pro rozsah kulturních a historických památek je Praha hlavním centrem cestovního ruchu v ČR. Historické centrum Prahy bylo zařazeno na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

Praha společně s průmyslovými středisky v okolí vytváří jednu z největších průmyslových oblastí státu. Z jednotlivých odvětví převládá strojírenství, dále pak potravinářství, polygrafie a služby, které představují 75% zaměstnanosti.

Mezi nosná odvětví patří především cestovní ruch a všechny formy obchodu, distribuce a logistiky. K mimořádnému kapacitnímu růstu došlo ve finančnictví. Bylo to rovněž způsobeno rozsáhlým investováním do provozních objektů i nových informačních a technologických systémů pro obsluhu klientů. Výrazně rozvojovou částí terciéru jsou telekomunikace a služby podnikům - poradenství, informatika, reality, reklama, marketing a další - jejichž významná část využívá zahraničního know-how, nebo je přímo na zahraniční centrály napojena.

Výrazná centrální poloha v rámci ČR i Evropy předurčily Prahu k roli důležitého cíle cest a také jako místa křížení řady významných tranzitů. Dopravní síť v Praze slouží jak místním potřebám, tak i mezinárodní přepravě. Ale rostoucí motorizace zvyšuje množství emisí, hluku a prachu, což výrazně zhoršuje životní prostředí. Problémem je také dopravní prostupnost města. Životní prostředí zejména v centrálních částech si nezadá s nejvíce postiženými oblastmi ČR.

Nezaměstnanost nepředstavuje velký problém, naproti tomu kriminalitou se Praha podílí více než čtvrtinou na celkovém počtu zjištěných trestných činů v ČR. Problémem je také zvyšující se podíl stárnoucího obyvatelstva. Charakteristickým rysem posledních let je úbytek obyvatel ve vnitřních čtvrtích a zvyšující se podíl obyvatel v okrajových částech města, kde dochází k rozsáhlé bytové výstavbě.