Nabídněte a prezentujte potenciál Vašeho města nebo regionu

Navštivte a poznejte krásy Srbska a České republiky

Turistické informace a zajímavosti pro cestovatele

Languages

česky srpski english

[REGISTRACE:]

Registrujte se zdarma a získejte všechny výhody systému.

PŘIHLÁŠENÍ:

Vyhledávání

Objednejte si :

newsletterobjednat
hlavní partneři
Co je nového...
- 13.02.2018 -
Veletrhy a výstavy
Kalendář pro rok 2018
- 04.09.2017 -
Privatizace
Veřejná výzva - farmaceutická firma Galenika
- 25.05.2017 -
Česko-srbská spolupráce
Cena Františka Zacha
- 13.06.2014 -
Podnikání v Republice Srbsko 2014
Publikace
- 07.03.2014 -
Krajané na Balkáně Krajané v Srbsku
- 07.03.2014 -
Krajané na Balkáně Krajané v Chorvatsku
Počasí Kurzovní lístek Dokumenty ke stažení Linky Mapy
domovská stránkanapište nám
20.02. 2020POČASÍ€ = KURZY

Zlínský kraj

SEZNAM TÉMAT

Kontakty
Mapa

Základní informace


Zlínský kraj se správním centrem ve Zlíně se nachází na východě republiky
, kde jeho východní okraj tvoří hranici se Slovenskem. Na jihozápadě sousedí s krajem Jihomoravským, na severozápadě s Olomouckým a v severní části s krajem Moravskoslezským. Svou rozlohou 3 964 km2 je čtvrtým nejmenším krajem v republice. V současnosti má celkem 300 obcí, z toho 29 obcí se statutem města ve kterých žije celkem 594 060 obyvatel. Ve městech žije 61,2 % všech obyvatel kraje. Sídelní struktura je soustředěna hlavně do nížinných oblastí, v nichž jsou výrazně zastoupena sídla s maximem do 2000 obyvatel.

Zlínský kraj vyplňuje střední část východní Moravy a má značně rozdílné přírodní podmínky. V jeho západní části jsou dva moravské úvaly – dolní část Hornomoravského a severní část Dolnomoravského. Východním směrem se krajina zvedá do horských celků Karpatské soustavy – Beskydy, Javorníky a Bílé Karpaty. To ovlivňuje i rozdílné podmínky klimatické a půdní. Území úvalů je odlesněno, horské oblasti jsou kryty rozsáhlými porosty jehličnanů.

Jádro ekonomiky tvoří velké podniky. Nejvýznamnější podniky jsou v průmyslu gumárenském, plastykářském, všeobecném strojírenství, textilním, oděvním a kožedělném průmyslu a elektrotechnice. Zemědělství je soustředěno do nížinných částí. Velmi dobré podmínky (černozemě, teplé klima) v úvalech umožňují pěstování pšenice, cukrovky i sladovnického ječmene. V podhorských a horských oblastech převládá pěstování brambor a pícnin.

K nejatraktivnějším patří z hlediska přírodních krás a rázovitosti Valašsko. Známé je muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. Vyhledávanými lázněmi pro léčení cest dýchacích a zažívacího ústrojí jsou Luhačovice. Hlavními středisky osídlení jsou dále Uherské Hradiště, Kroměříž, Vsetín a Valašské Meziříčí. Oblast Bílých Karpat najdeme na seznamu biosférických rezervací UNESCO a tvoří zároveň CHKO. Na severním území Zlínského kraje se také rozkládá CHKO Beskydy.