Nabídněte a prezentujte potenciál Vašeho města nebo regionu

Navštivte a poznejte krásy Srbska a České republiky

Turistické informace a zajímavosti pro cestovatele

Languages

česky srpski english

[REGISTRACE:]

Registrujte se zdarma a získejte všechny výhody systému.

PŘIHLÁŠENÍ:

Vyhledávání

Objednejte si :

newsletterobjednat
hlavní partneři
Co je nového...
- 13.02.2018 -
Veletrhy a výstavy
Kalendář pro rok 2018
- 04.09.2017 -
Privatizace
Veřejná výzva - farmaceutická firma Galenika
- 25.05.2017 -
Česko-srbská spolupráce
Cena Františka Zacha
- 13.06.2014 -
Podnikání v Republice Srbsko 2014
Publikace
- 07.03.2014 -
Krajané na Balkáně Krajané v Srbsku
- 07.03.2014 -
Krajané na Balkáně Krajané v Chorvatsku
Počasí Kurzovní lístek Dokumenty ke stažení Linky Mapy
domovská stránkanapište nám
22.02. 2020POČASÍ€ = KURZY

Pardubický kraj

SEZNAM TÉMAT

Kontakty
Mapa

Základní informace


Pardubický kraj má rozlohu 4518 km2 . Správním centrem kraje jsou Pardubice
. V kraji žije 509 846 obyvatel (rok 2001). V současnosti se v něm nachází celkem 453 obcí, z toho je 32 obcí se statutem města. Ve městech žije 62 % všech obyvatel kraje. Sídelní struktuře kraje dominuje převaha středně velkých a menších obcí a měst.

Hospodářsky nejvýznamnějším územím je úrodný pás podél toku Labe - Polabí. Další části kraje vystupují do Železných hor a okrajů Českomoravské vrchoviny a na severovýchodě do Orlických hor a skupiny Králického Sněžníku. Výškové zonalitě odpovídá i klima a kvalita půd.

Surovinová základna je poměrně chudá. Tvoří ji především vápence v oblasti Železných hor, kvalitní stavební kámen (Skutečsko) a štěrkopísky.

Kraj lze označit jako průmyslově-zemědělský. Významné postavení má chemický průmysl, včetně rafinérií, všeobecné strojírenství, textilní, oděvní, kožedělní průmysl a výroba optických přístrojů. V zemědělství je zaměstnán nadprůměrný počet pracovníků. Je soustředěno především do úrodné Polabské nížiny.

Největším městem s rozvinutým průmyslem jsou Pardubice, jejichž střed je památkovou rezervací. Ostatní města jsou menší - Chrudim v západní části a Ústí nad Orlicí ve východní části, Česká Třebová, významná železniční křižovatka a Svitavy.

V kraji je rozdílná kvalita životního prostředí. Nejméně postižená území patří do oblasti podhůří a vrchoviny, naopak nejvíce poškozené životní prostředí je v územích s koncentrovaným osídlením a průmyslem.

Rekreačními oblastmi jsou Sečská přehrada, podhůří Orlických hor, CHKO Železné hory a CHKO Žďárské vrchy. Kulturním centrem je i Litomyšl s městskou památkovou rezervací (zámecký areál je zapsán do seznamu UNESCO). Léčebné lázně napomáhající při léčbě nemocí pohybového ústrojí se nacházejí přímo v centru městečka Lázně Bohdaneč.