Nabídněte a prezentujte potenciál Vašeho města nebo regionu

Navštivte a poznejte krásy Srbska a České republiky

Turistické informace a zajímavosti pro cestovatele

Languages

česky srpski english

[REGISTRACE:]

Registrujte se zdarma a získejte všechny výhody systému.

PŘIHLÁŠENÍ:

Vyhledávání

Objednejte si :

newsletterobjednat
hlavní partneři
Co je nového...
- 13.02.2018 -
Veletrhy a výstavy
Kalendář pro rok 2018
- 04.09.2017 -
Privatizace
Veřejná výzva - farmaceutická firma Galenika
- 25.05.2017 -
Česko-srbská spolupráce
Cena Františka Zacha
- 13.06.2014 -
Podnikání v Republice Srbsko 2014
Publikace
- 07.03.2014 -
Krajané na Balkáně Krajané v Srbsku
- 07.03.2014 -
Krajané na Balkáně Krajané v Chorvatsku
Počasí Kurzovní lístek Dokumenty ke stažení Linky Mapy
domovská stránkanapište nám
22.02. 2020POČASÍ€ = KURZY

Královehradecký kraj

SEZNAM TÉMAT

Kontakty
Mapa

Základní informace


Královéhradecký kraj má rozlohou 4 758km2. Správním centrem kraje je Hradec Králové
. V okresech Hradec Králové, Jičín, Náchod, Rychnov nad Kněžnou a Trutnov žije 554 258 obyvatel (rok 2001). V současnosti se v něm nachází celkem 448 obcí, z toho 1 statutární město a 42 měst. Ve městech žije 69% všech obyvatel kraje, přičemž města netvoří ani desetinu z celkového počtu obcí. Charakteristický rysem tohoto územního celku je velké množství středních a menších sídel, sídelní struktura je značně nerovnoměrná a rozdrobená.

Královéhradecký kraj vyplňuje území severovýchodních Čech. Sever a východ kraje je hornatý - Krkonoše, Broumovská vrchovina, Orlické hory, směrem k jihozápadu se krajina postupně snižuje do Polabské nížiny. Krkonoše jsou naším turisticky nejnavštěvovanějším pohořím. Nižší části kraje mají množstvím srážek i teplotami příznivé podmínky pro zemědělskou výrobu. Hlavní vodohospodářskou osu tvoří řeka Labe s levobřežními přítoky Úpa, Metuje a Orlice. Jižní hranice kraje prochází napříč hradecko-pardubickou aglomerací.

Nerostné bohatství není velké. Největší význam mají ložiska kvalitních sklářských písků na Jičínsku a těžba štěrkopísků podél toku Labe. V hospodářství kraje převládá průmysl. Tradičním odvětvím je textilní průmysl. Převládá bavlnářství - Dvůr Králové nad Labem, Trutnov. Centrem strojírenství se stal Hradec Králové. Z dalších odvětví je významné gumárenství - Náchod a potravinářský průmysl.

Půdní a klimatické podmínky nižších částí kraje umožňují pěstování cukrovky i pšenice. Ve výše položených oblastech se pěstují méně nenáročné plodiny - žito, ječmen a pícniny. Na Jičínsku má význam i ovocnářství.

Národní park Krkonoše jsou naším turisticky nejnavštěvovanějším pohořím jak v letní, tak v zimní sezóně. Pískovcová skalní města Prachovských, Adršpašských a Teplických skal jsou další z přírodních krás kraje. V kraji se nachází i řada historických památek se statutem nejvyšší ochrany. Dále jsou zde lázeňská centra, které náleží k význačným lázeňským místům v České republice - Janské Lázně, Lázně Bělohrad, Velichovky.

Na území Královéhradeckého kraje je vyhlášen národní park Krkonoše, který byl v roce 1992 zařazena do světové sítě biosférických rezervací v rámci programu Člověk a biosféra (MAB) UNESCO, jako přeshraniční Biosférická rezervace Krkonoše/Karkonosze, zahrnující Krkonošský národní park a jeho ochranné pásmo na české a Karkonoski Park Narodowy na polské straně pohoří. V Královéhradeckém kraji jsou vyhlášeny i dvě chráněné krajinné oblasti - CHKO Broumovsko a CHKO Orlické hory.