Nabídněte a prezentujte potenciál Vašeho města nebo regionu

Navštivte a poznejte krásy Srbska a České republiky

Turistické informace a zajímavosti pro cestovatele

Languages

česky srpski english

[REGISTRACE:]

Registrujte se zdarma a získejte všechny výhody systému.

PŘIHLÁŠENÍ:

Vyhledávání

Objednejte si :

newsletterobjednat
hlavní partneři
Co je nového...
- 13.02.2018 -
Veletrhy a výstavy
Kalendář pro rok 2018
- 04.09.2017 -
Privatizace
Veřejná výzva - farmaceutická firma Galenika
- 25.05.2017 -
Česko-srbská spolupráce
Cena Františka Zacha
- 13.06.2014 -
Podnikání v Republice Srbsko 2014
Publikace
- 07.03.2014 -
Krajané na Balkáně Krajané v Srbsku
- 07.03.2014 -
Krajané na Balkáně Krajané v Chorvatsku
Počasí Kurzovní lístek Dokumenty ke stažení Linky Mapy
domovská stránkanapište nám
22.02. 2020POČASÍ€ = KURZY

Liberecký kraj

SEZNAM TÉMAT

Kontakty
Mapa

Základní informace


Liberecký kraj má rozlohou 3 163 km2
. Správním centrem kraje je Liberec s Technickou univerzitou. Je také hospodářským, obchodním, kulturním a turistickým centrem regionu. V Liberecký kraji žije 430 684 obyvatel. Na území kraje je 216 obcí, z toho 36 se statutem města. Hranice kraje tvoří na severu Polsko a Německo a dále sousedí s kraji Ústeckým, Středočeským a Královéhradeckým.

Liberecký kraj je převážně hornatý. Na jeho území leží Lužické a Jizerské hory, skupina Ještědu a západní část Krkonoš. Podnebí je chladné a deštivé a na severním svahu oblasti Bílého Potoka je nejdeštivější místo v ČR. V kraji je mnoho lesů, převážně jehličnatých, které jsou ale často poškozené emisemi, i když se situace zlepšuje. Kraj je i významnou zásobárnou pitné vody.

V surovinové základně kraje měla donedávna hlavní postavení ložiska radioaktivních rud na Českolipsku, ale v současnosti je těžba již pozastavena. Význam mají ložiska sklářských a slévárenských písků a stavebního a dekoračního kamene a štěrkopísků.

Liberecký kraj má převážně průmyslový charakter - průmysl sklářský, výroba bižuterie, strojírenství, výroba plastů a zpracovatelský průmysl
. Tradiční textilní průmysl je v útlumu. Nezanedbatelnou součástí ekonomiky kraje je cestovní ruch (oblast Ještědu, Máchovo jezero, historické památky aj.). Nachází se zde několik významných hraničních přechodů. V oblasti dopravy jsou důležité dva dálniční tahy z Prahy k hranicím. Prodloužení dálnice z Prahy přes Liberec na státní hranici umožní napojení na dálniční síť Německa.

Zemědělství nehraje v ekonomice kraje důležitou roli. Kraj má jeden z nejmenších podílů orné půdy v republice. Druhy pěstovaných plodin jsou dány poměrně chladným počasím s většinou nepříznivými klimatickými podmínkami.

Území Libereckého kraje je rovněž významnou oblastí z hlediska cestovního ruchu. Výjimečná krajina, přírodní útvary a pozoruhodnosti, kulturně historické památky regionu se stávají cílem tuzemských i zahraničních návštěvníků. V kraji je několik specifických území (Krkonoše - západní část, Jizerské hory, Turnovsko - Český Ráj, Doksy a okolí, Lužické hory, Podkrkonoší), které mají silně rozvinuté aktivity spojené s cestovním ruchem. K historicky cenným objektům s vysokou návštěvností patří hrady a zámky (Bezděz, Zákupy, Lemberk, Frýdlant v Čechách, Sychrov, Hrubý Rohozec, Valdštejn) a řada církevních objektů. Krajinu obohacují mnohé vodní plochy, z nichž nejznámější je Máchovo jezero.

Na území Libereckého kraje se nachází CHKO Jizerské hory a CHKO a Lužické hory, zasahuje sem i CHKO Kokořínsko, západní část Krkonošského Národního Parku a CHKO Český ráj s vrchem Kozákovem.