Nabídněte a prezentujte potenciál Vašeho města nebo regionu

Navštivte a poznejte krásy Srbska a České republiky

Turistické informace a zajímavosti pro cestovatele

Languages

česky srpski english

[REGISTRACE:]

Registrujte se zdarma a získejte všechny výhody systému.

PŘIHLÁŠENÍ:

Vyhledávání

Objednejte si :

newsletterobjednat
hlavní partneři
Co je nového...
- 13.02.2018 -
Veletrhy a výstavy
Kalendář pro rok 2018
- 04.09.2017 -
Privatizace
Veřejná výzva - farmaceutická firma Galenika
- 25.05.2017 -
Česko-srbská spolupráce
Cena Františka Zacha
- 13.06.2014 -
Podnikání v Republice Srbsko 2014
Publikace
- 07.03.2014 -
Krajané na Balkáně Krajané v Srbsku
- 07.03.2014 -
Krajané na Balkáně Krajané v Chorvatsku
Počasí Kurzovní lístek Dokumenty ke stažení Linky Mapy
domovská stránkanapište nám
22.02. 2020POČASÍ€ = KURZY

Ústecký kraj

SEZNAM TÉMAT

Kontakty
Mapa

Základní informace


Ústecký kraj má rozlohou 5 335 km2. Správním centrem kraje je Ústí nad Labem
, město s jedním největších železničních uzlů v ČR a největším říčním přístavem na Labi. Území kraje hraničí převážnou částí s Německem a v ČR s krajem Karlovarským, Libereckým, Středočeským a velice malou částí i s krajem Plzeňským. V kraji žije celkem 826 830 obyvatel. Celkově je tato oblast charakteristická značným zprůmyslněním, těžbou uhlí a výrobou a zůstává tak oblastí s nejvíce poškozeným životním prostředím i přes útlum těžby uhlí a odsiřovaní elektráren.

Ústecký kraj se rozkládá na severozápadě Čech, kde významnou část oblasti tvoří Krušné hory s nejvyšší horou Klínovcem 1244 m n.m. jehož jižní svahy prudce klesají do Mostecké pánve. Její jižní okraj tvoří výrazné a typické vrchy Českého středohoří rozdělený řekou Labem na dvě části. Na jihu jsou roviny v údolích řek Ohře a Labe.

Surovinovou základnu kraje tvoří především významná ložiska hnědého uhlí představující naprostou většinu zásob této suroviny v ČR. Jsou zde také ložiska jílů a horších druhů kaolínu, podél řek jsou také významná ložiska písků a štěrkopísků.

Kraj patří k oblastem s vysoce rozvinutou průmyslovou výrobou. Převahu má těžký průmysl s vysokou materiálovou a energetickou náročností - energetika, chemický průmysl, strojírenství, hutnictví, sklářství a výroba textilu. Významná je těžba hnědého uhlí, i když její vliv neustále klesá.

V zemědělství je kraj významnou produkční oblastí chmele. Ovocnářství a pěstování zeleniny je rozvinuté především na Litoměřicku podél Ohře a Labe.

Velký význam má pro kraj doprava s vazbou na EU a to jak silniční, tak i železniční a vodní cesty. Dopravně je kraj rychle dostupný ze všech sousedních krajských sídel i z Prahy.

I přes to, že je tento kraj charakterizován velkou průmyslovou výrobou je zde několik chráněných krajinných oblastí s cennými přírodními hodnotami jako je CHKO České Středohoří nebo CHKO Labské pískovce. Národní park České Švýcarsko byl vyhlášen 1.1.2000 o rozloze 79 km a navazuje na Národní park Saské Švýcarsko v Německu. Tvoří jej jedinečné pískovcové útvary, z nichž je nejznámější Pravčická brána-unikátní skalní most patřící mezi Národní přírodní památky.

Navštěvované jsou také Městské památkové rezervace v Litoměřicích, Úštěku, Kadani, Žatci a především Terezíně. Díky unikátnímu přesunu je známou historickou stavbou i Děkanský kostel
v Mostě.

Tento kraj je také oblastí s poměrně vysokou hustotou zalidnění-největší města regionu jsou Ústí nad Labem, Most, Teplice, Chomutov a Děčín. Problémem kraje je již několik let nejvyšší míra nezaměstnanosti a to ve všech okresech.