Nabídněte a prezentujte potenciál Vašeho města nebo regionu

Navštivte a poznejte krásy Srbska a České republiky

Turistické informace a zajímavosti pro cestovatele

Languages

česky srpski english

[REGISTRACE:]

Registrujte se zdarma a získejte všechny výhody systému.

PŘIHLÁŠENÍ:

Vyhledávání

Objednejte si :

newsletterobjednat
hlavní partneři
Co je nového...
- 13.02.2018 -
Veletrhy a výstavy
Kalendář pro rok 2018
- 04.09.2017 -
Privatizace
Veřejná výzva - farmaceutická firma Galenika
- 25.05.2017 -
Česko-srbská spolupráce
Cena Františka Zacha
- 13.06.2014 -
Podnikání v Republice Srbsko 2014
Publikace
- 07.03.2014 -
Krajané na Balkáně Krajané v Srbsku
- 07.03.2014 -
Krajané na Balkáně Krajané v Chorvatsku
Počasí Kurzovní lístek Dokumenty ke stažení Linky Mapy
domovská stránkanapište nám
22.02. 2020POČASÍ€ = KURZY

Karlovarský kraj

SEZNAM TÉMAT

Kontakty
Mapa

Základní informace


Území Karlovarského kraje zaujímá plochu 3 315 km2 a je třetím nejmenším krajem v ČR
. Žije v něm 306 342 obyvatel (rok 2001). Správním centrem kraje jsou Karlovy Vary. Sídelní struktura kraje je poměrně heterogení, pro velkou část území je typický vyšší počet malých obcí, v oblasti pánví se nacházejí relativně velká města. V Karlovarském kraji je 132 obcí, z toho je 28 měst, ve kterých žije přes 82% obyvatel.

Značně členitý povrch kraje tvoří na severu západní část Krušných hor, přecházející v Ašském výběžku do Smrčin, na jihu pak Slavkovský les. Mezi nimi, podél toku Ohře, se rozkládá Sokolovská pánev, která je hospodářským těžištěm kraje.

Vývoj tohoto území ovlivňuje přírodní bohatství. V minulosti to byla těžba rud, po druhé světové válce těžba uranu na Jáchymovsku. V současné době tvoří největší bohatství kraje ložiska hnědého uhlí v Sokolovské a Chebské pánvi a významná naleziště keramických surovin, zejména kaolinu. Nejcennějším přírodním bohatstvím jsou však minerální prameny, jejichž využívání v řadě lázní tvoří charakteristický rys kraje. Zalesněná plocha 1 429 km2 představuje podíl zalesnění 43,1%, tj. téměř 1,3 násobek průměru ČR, což je po Libereckém kraji druhá nejvyšší hodnota mezi kraji ČR. Rozloha zemědělské půdy 1 255,4 km2 je jako v jediném kraji menší než rozloha lesních pozemků. Podíl orné půdy nedosahuje ani poloviny průměrného podílu v ČR a je s velkým rozdílem na nejnižší úrovni mezi všemi kraji ČR.

Surovinová základna kraje - povrchová těžba hnědého uhlí na Sokolovsku a těžba kaolínů způsobila rozsáhlou devastaci území. Mezi významné průmyslová odvětví patří zpracovatelský průmysl - výroba elektřiny, průmysl skla, keramiky a porcelánu. V kraji je i tradiční výroba lihovin (Becherovky), minerálních vod, textilu a významná produkce hudebních nástrojů.

Západní část Krušných hor je vyhledávaná oblast rekreace a turistiky v rámci celé České republiky. Významná centra lázeňství - Karlovy Vary, Mariánské Lázně a Františkovy Lázně, Lázně Kynžvart (dětská léčebna) patří mezi významná centra lázeňství ve střední Evropě. Tyto centra doplňují lázně v Jáchymově, využívající místní radioaktivní vody.

Na území Karlovarského kraje vyhlášena chráněná krajinná oblast Slavkovský les. I přes to patří území kraje mezi nejvíce postiženým krajinám republiky.