Nabídněte a prezentujte potenciál Vašeho města nebo regionu

Navštivte a poznejte krásy Srbska a České republiky

Turistické informace a zajímavosti pro cestovatele

Languages

česky srpski english

[REGISTRACE:]

Registrujte se zdarma a získejte všechny výhody systému.

PŘIHLÁŠENÍ:

Vyhledávání

Objednejte si :

newsletterobjednat
hlavní partneři
Co je nového...
- 13.02.2018 -
Veletrhy a výstavy
Kalendář pro rok 2018
- 04.09.2017 -
Privatizace
Veřejná výzva - farmaceutická firma Galenika
- 25.05.2017 -
Česko-srbská spolupráce
Cena Františka Zacha
- 13.06.2014 -
Podnikání v Republice Srbsko 2014
Publikace
- 07.03.2014 -
Krajané na Balkáně Krajané v Srbsku
- 07.03.2014 -
Krajané na Balkáně Krajané v Chorvatsku
Počasí Kurzovní lístek Dokumenty ke stažení Linky Mapy
domovská stránkanapište nám
22.02. 2020POČASÍ€ = KURZY

Plzeňský kraj

SEZNAM TÉMAT

Kontakty
Mapa

Základní informace


Plzeňský kraj je rozlohou 7 561km2
po Středočeském a Jihočeském kraji třetím největším v České republice. Správním centrem kraje je Plzeň. Počtem 553 527 obyvatel (rok 2001) se řadí na desáté místo z celkového počtu našich krajů. V regionu je 505 obcí, z toho 45 měst, v nichž žije 67,3% obyvatel. Ve srovnání s republikovými průměry převažují malé obce. V kraji je poměrně málo měst střední velikosti, většina rozvojových sídel leží v pásu podél dálnice spojující Prahu se SRN.

Plzeňský kraj tvoří západní část republiky a má výhodnou polohu vůči vyspělým západoevropským zemím. Jeho střed vyplňuje Plzeňská kotlina, ve které se vějířovitě sbíhají západočeské řeky (Úslava, Úhlava, Radbuza), spojující se u Plzně v tok Mže (Berounka). Nejvyššími polohami jsou pohraniční pásma Šumavy a Českého lesa, které také mají drsnější podnebí s nižšími teplotami a větším množstvím srážek.

Nízká hodnota hustoty zalidnění je způsobena především příhraničními okresy. Ekonomický rozvoj, ale i osídlení byl ovlivněn především v období po druhé světové válce. Teprve v posledním desetiletí dochází k oživení hospodářského růstu tohoto území. Krajem procházejí důležité mezinárodní silniční a železniční komunikace.

Surovinovou základnu kraje tvoří především ložiska kaolínů, jílů a keramických surovin severně od Plzně a vápenců a stavebních surovin v jižní části kraje. V hospodářství kraje převládá průmysl, soustředěný především do Plzně a jejího okolí. Rozhodujícím odvětvím je strojírenství, významný je průmysl keramický a potravinářský.

Pohraniční pásma Šumavy a Českého lesa je vyhledávaná oblast rekreace a turistiky. Pro jižní část kraje je významným centrem město Klatovy (“brána Šumavy”) jako středisko západního podhůří Šumavy. Pro oblast Chodska jsou Domažlice. V kraji se nachází řada historických památek se statutem nejvyšší ochrany. Dále jsou zde Konstantinovy Lázně, které náleží k význačným lázeňským místům v České republice.

Na území Plzeňského kraje je vyhlášena chráněná krajinná oblast Šumava, která je zařazena do světové sítě biosférických rezervací v rámci programu Člověk a biosféra (MAB) UNESCO.