Nabídněte a prezentujte potenciál Vašeho města nebo regionu

Navštivte a poznejte krásy Srbska a České republiky

Turistické informace a zajímavosti pro cestovatele

Languages

česky srpski english

[REGISTRACE:]

Registrujte se zdarma a získejte všechny výhody systému.

PŘIHLÁŠENÍ:

Vyhledávání

Objednejte si :

newsletterobjednat
hlavní partneři
Co je nového...
- 13.02.2018 -
Veletrhy a výstavy
Kalendář pro rok 2018
- 04.09.2017 -
Privatizace
Veřejná výzva - farmaceutická firma Galenika
- 25.05.2017 -
Česko-srbská spolupráce
Cena Františka Zacha
- 13.06.2014 -
Podnikání v Republice Srbsko 2014
Publikace
- 07.03.2014 -
Krajané na Balkáně Krajané v Srbsku
- 07.03.2014 -
Krajané na Balkáně Krajané v Chorvatsku
Počasí Kurzovní lístek Dokumenty ke stažení Linky Mapy
domovská stránkanapište nám
22.02. 2020POČASÍ€ = KURZY

Moravskoslezský kraj

SEZNAM TÉMAT

Kontakty
Mapa

Základní informace


Moravskoslezský kraj má rozlohou 5 554 km2. Správním centrem kraje je Ostrava, kde žije asi čtvrtina obyvatelstva. V kraji se strukturou velkých měst žije celkem 1 278 036 obyvatel ve 301 obcích, z toho je 39 měst. V kraji je značně nevyrovnaná hustota obyvatelstva, kde na jedné straně najdeme místa s velkou koncentrací obyvatel (Ostrava, Karviná) a na straně druhé oblasti téměř neosídlené (Bruntál).

Moravskoslezský kraj se nachází na severovýchodě České republiky a značnou částí hraničí s Polskem, sousedí také se Slovenskem a s krajem Olomouckým a Zlínským. Kraj je tvořen šesti okresy- Bruntál, Frýdek-Místek, Karviná, Nový Jičín, Opava a Ostrava.

Moravskoslezský kraj má převážně hornatý povrch, kde najdeme pohoří Hrubý a Nízký Jeseník a Moravskoslezské Beskydy. Střední část kraje vyplňuje Ostravská pánev.

Hlavním bohatstvím kraje jsou zásoby kvalitního černého uhlí, které zasahují až do podhůří Beskyd. Jsou zde i zásoby kvalitního vápence a sádrovců a menší ložiska zemního plynu.

V hospodářství výrazně dominuje průmysl. Výrazný podíl má stále těžba uhlí a energetický a hutní průmysl, i když tato odvětví se restrukturalizují a utlumují. Dále je zde významný průmysl chemický, farmaceutický a potravinářský.

Zemědělství se daří pouze v nižších polohách, kde se pěstují obilniny. V horských oblastech je významné pastevectví.

Z hlediska životního prostředí patří kraj k nejzatíženějším regionům v ČR. Problémy spočívají v kontaminaci půdy a v ekologických škodách způsobených těžbou a důlními poklesy. I když se značně zlepšila kvalita ovzduší, zejména oblast černouhelných pánví je stále velice zatížená.

Naproti tomu horské oblasti Beskyd a Jeseníků jsou pro svoji malou hustotu obydlení velmi často vyhledávány turisty. Na území Moravskoslezského kraje najdeme CHKO Poodří a značnou část CHKO Beskydy.

Kraj má také mnohé architektonické památky v podobě hradů, zámků a městských památkových rezervací. Často navštěvovaný je také skanzen v Rožnově pod Radhoštěm. V oblasti Jeseníků najdeme také lázně.